Silniční cyklistika: Mistrovství Evropy silniční cyklistice juniorů a U23 – 14-15.07.2018 Zlín

V sobotu a v neděli jsem fotil ve Zlíně silniční cyklistiku do Zlína kde se konalo Mistrovství Evropy juniorek a U23 ženy v sobotu a v neděli Juniorů a U23 muži.

Sobota 14.07.2018

Juniorky: Do závodu juniorek se vydalo 98 závodnic. Stoupání na trati bylo velmi těžké a protože okruh měřil jen 10,8 kilometru, všechny kategorie ho musí zdolat mnohokrát. V případě juniorek sedmkrát. Němka Hannah Ludwig se po prvním okruhu ujala vedení spolu s Francouzkou Marie Le Net poodjeli peletonu. Po pár kolech Ruska Aigul Garejeva dojela Němku Hannah Ludwig, od které odpadla Francouzka Marie Le Net. V polovině závodu Veronika Jandová, Tereza Sásková, Vittoria Guazzini, Julija Galimullina, Jade Wiel a Marie Le Net stíhali první dvojici. Tři okruhy do konce a Aigul Garejeva vedla s náskokem 1:31 před Hannah Ludwig. Šestičlenná skupina ztrácela 2:15. Dvě kola před cílem Hannah Ludwig už byla dostižena skupinou poodjetou z balíku. V předposledním stoupání si začaly závodnice v druhé skupině nastupovat a odpadly Marie Le Net a Tereza Sásková. V předposledním kole se k pětici závodnicím ve druhé skupině se ve sjezdu vrátily Sásková a Le Net a dojela sem i Ukrajinka Olha Kulynyč. Aigul Garejeva zvítězila na Mistrovství Evropy v silničním závodě juniorek s náskokem 6:01 minut. O druhé a třetí místo se bojovalo mezi osmi závodnicemi a nakonec Vittoria Guazzini (Itálie) bere stříbro a Hannah Ludwig (Německo) bronz.

Juniorky (75,6 km): 1. Garejevová (Rus.) 2:28:29, 2. Guazziniová (It.), 3. Ludwigová (Něm.) obě -6:01, …7. Jandová -6:02, 9. Sásková -6:03, 29. Hájková -14:59, 48. Ševčíková -23:14, 51. Janů (všechny ČR) -23:37..

U23 Ženy: V kategorii U23 bylo 73 závodnic které se ve 14:30 vydaly na trať 108 kilometrů dlouhého závodu. U23 jeli deset okruhů velice náročných okruhů. První okruh dokončily závodnice v pelotonu v čase 20:47. Nikola Nosková rozjela v druhém okruhu zdrcující tempo a vydržely s ní jen Aafke Soet (Nizozemsko) a Elena Pirrone (Itálie). Obě soupeřky ale po dalších dvou okruzích ztratily s Noskovou kontakt. Nikola Nosková měla šest okruhů před koncem téměř 50 sekund náskoku na Aafke Soet a Elenu Pirrone. Nikola Nosková najížděla do předposledního okruhu s náskokem 2:45 na Aafke Soet. Třetí Elena Pirrone ztrácela 3:49. V závěru ještě tempo vystupňovala a nikým neohrožována si dojela pro titul. Aafke Soet se také mohla radovat. I ona předvedla skvělý výkon a brala stříbro. Letizia Paternoster (Itálie) vyhrála spurt skupiny a získala bronzovou medaili. Čtvrtá skončila Polka Nikol Plosaj a pátá Francouzka Laura Asencio. Naopak dráhařské specialistce Pirroneové došly síly a dojela až osmá.

Ženy do 23 let (108 km): 1. Nosková (ČR) 3:31:48, 2. Soetová (Niz.) -3:49, 3. Paternosterová (It.) -7:15, …19. Korvasová -15:58, 32. Cetkovská (obě ČR) -22:27.

Neděle 15.07.2018

Junioři: Remco Evenepoel byl největším favoritem závodu. A kdo jiný než Evenepoel rozjel v prvním stoupání ostré tempo. A Remco Evenepoel byl na vrcholu stoupání v prvním okruhu už v úniku společně s Carlosem Rodriguezem Canem ze Španělska. Karel Vacek stíhal společně se Samuelem Rubinem (Itálie) vedoucí dvojici. Carlos Rodriguez Cano a Remco Evenepoel měli na konci druhého okruhu už 1:09 na peloton, který táhli Italové a Vacek. Ve třetím okruhu odpadl Carlos Rodriguez Cano a Evenepoel pokračoval sám. Remco Evenepoel měl už v pátém okruhu náskok 2:18 před skupinou pronásledovatelů. Za Evenepoelem se v šestém okruhu sjela skupina devíti závodníků: Karel Vacek, Andrea Piccolo (Itálie), Ilan Van Wilder (Belgie), Carlos Rodriguez Cano (Španělsko), Alexandre Balmer (Švýcarsko), Xandres Vervloesem (Belgie), Felix Engelhardt (Německo), Jakob Gessner (Německo), Samuele Rubino (Itálie). Remco Evenepoel se stal mistrem Evropy! téměř od startu do cíle v úniku tak byl dominantní tenhle Belgičan. Alexandre Balmer (Švýcarsko) získal stříbrnou medaili po útoku těsně před cílem. Třetí dojel Carlos Rodriguez Cano (Španělsko), čtvrtý Ilan Van Wilder (Belgie) a pátý Karel Vacek.

Junioři (118,8 km): 1. Remco Evenepoel (Belgie) 03:15:20, 2. Alexandre Balmer (Švýcarsko), 3. Carlos Rodriguez Cano (Španělsko), 4. Ilan Van Wilder (Belgie), 5. Karel Vacek (ČR)

U23 muži: Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje, odstartoval závod kategorie mužů U23 a 159 cyklistů vyrazilo vstříc 13 okruhům. V prvním okruhu unikla skupina šesti cyklistů s náskokem 30 vteřin. Ve skupině byli Antonio Barac (Chorvatsko), Alexys Brunel (Francie), Thomas Vereecken (Belgie), Connor McDunphy (Irsko), Gino Maeder (Švýcarsko) a Michele Corradini (Itálie). V nájezdu do třetího okruhu jela na čele osmičlenná skupina. Dojeli si ji Jakub Otruba a Jorge Magalhaes z Portugalska. Po čtvrtém okruhu se osamostatnila čtveřice cyklistů, Hugo Nunes (Portugalsko), Michele Corradini (Itálie), Alexys Brunel (Francie) a Antonio Barac (Chorvatsko), kteří měli náskok 49 sekund před pelotonem. V šestém okruhu se Chorvat Antonio Barac neudržel v první skupině a na čele pokračovali jen Brunel, Nunes a Corradini. Stíhání peletonu obstarávali Slovinci a posléze je dojeli. Jenže se vytvořila další skupinka Luca Covili (Itálie) a Damien Touze (Francie) stíhaná Maďarem Márton Dina, tan se kním později docvakl a pokračovali ve třech. V nájezdu do 11. okruhu měla vedoucí trojice 43 sekundy náskoku. V 11 okruhu Aurélien Paret Peintre  (Španělsko) a Fernando Barcelo Aragon (Francie) zaútočili z pelotonu a dostihli vedoucí trojici. Ve 12.okruhu Švýcar Marc Hirschi, si dojel s naším Adamem Ťoupalíkem do první skupiny zaútočil a pokračoval sám. Hirschi měl defekt a musel si vzít kolo z neutrálního auta. Stíhat se ho vydal Španěl Fernando Barcelo Aragon a posléze ho i dojel. Za nimi se vytvořila trojice Adam Ťoupalík, Márton Dina a Victor Lafay (Francie). Victor Lafay se pak docvakl k vedoucí dvojci a pokračoval snimi. Ve spurtu první trojice vítězí Marc Hirschi! Těsně druhý dojel Victor Lafay a třetí místo zbylo na Fernanda Barcela Aragona. Adam Ťoupalík dojel na šestém místě za Cristianem Scaronim (Itálie) a Lucasem Erikssonem (Švédsko).

Muži do 23 let (140,4Km): 1. Marc Hirschi (Švýcarsko) 03:58:15, 2. Victor Lafay (Francie), 3. Fernando Barcelo Aragon (Španělsko),4. Cristian Scaroni (Itálie),5. Lucas Eriksson (Švédsko), 6. Adam Ťoupalík (ČR)33. Jakub Otruba (ČR)